Bieszczadzcy GOPR-owcy szkolą kolegów z Ukrainy
Przez kilka najbliższych dni ratownicy GOPR będą szkolić w Bieszczadach kolegów z Ukrainy. Wszystko za sprawą projektu realizowanego przez województwo podkarpackie, w którym uczestniczą partnerzy z obwodu Iwano-Frankiwskiego.
Przed ratownikami z Polski i Ukrainy wiele godzin wspólnych ćwiczeń i szkoleń. Szef bieszczadzkich goprowców zapewnia, że będzie to intensywnie spędzony czas i na pewno ukraińscy partnerzy wiele skorzystają z zaproponowanych im ćwiczeń. A będą to teoretyczne i praktyczne zajęcia z technik linowych.
Są to techniki, które każdy ratownik musi w swoim zakresie umiejętności posiadać. Na pewno bardzo im się to przyda, chociażby przy czymś tak prostym, ale ważnym jak transport – wykorzystanie odpowiednich technik znacznie skraca ewakuację – tłumaczy Witold Tomaka prezes Grupy Bieszczadzkiej GOPR.
Projekt jest realizowany przez województwo podkarpackie, które otrzymało na ten cel z Ministerstwa Spraw Zagranicznych dofinansowanie. Przedsięwzięcie nosi nazwę: „Wzmocnienie systemu zarządzania kryzysowego Obwodu Iwano-Frankiwskiego poprzez podniesienie zdolności operacyjnych oraz kompetencji służb ratowniczych w zakresie ratownictwa lawinowego oraz akcji ratowniczych z użyciem technik linowych”. Partnerem projektu po stronie ukraińskiej jest Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy w Obwodzie Iwano – Frankiwskim, zaś po stronie polskiej Grupa Bieszczadzka GOPR.
Realizacja projektu rozpoczęła się roboczym spotkaniem oraz wspólną kolacją w Łukowem, podczas których partnerzy z obu regionów rozmawiali o planach i kolejnych etapach realizowanego projektu. W spotkaniu wziął udział marszałek Władysław Ortyl, który wielokrotnie podkreślał, że bardzo cieszy go udana współpraca z obwodem Iwano-Frankiwskim oraz służbami ratowniczymi.
Wszyscy, którzy zebrali się na spotkaniu inaugurującym ten projekt, cały czas są w kontakcie i doskonalą formy współpracy. Cieszę się bardzo, że mamy nowych adeptów z Ukrainy, którzy będą się u nas szkolić i zdobywać niezbędną im wiedzę – mówił marszałek W. Ortyl.
Wierzę, że szkolenie będzie przydatne, praktyczne i z korzyścią dla naszych ukraińskich ratowników, ale także partnerów z Polski – podkreślał Wolodymyr Czerneckij - Komendant Zarządu Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy w Obwodzie Iwano – Frankiwskim.
W spotkaniu uczestniczyli też m.in. Rafał Wolski -Konsul Generalny RP we Lwowie, Piotr Pilch – Wicewojewoda Podkarpacki, Mykola Burlak – opiekun projektu po stronie ukraińskiej, Igor Cependa - Rektor Uniwersytetu Przykarpackiego, Jan Malicki - Dyrektor Studium Europy Wschodniej, Bartosz Romowicz - Burmistrz Ustrzyk Dolnych, płk SG Robert Rogoz – Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Witold Tomaka - Prezes Zarządu Grupy Bieszczadzkiej GOPR.
Projekt będzie realizowany w trzech etapach. Pierwszy z nich będzie obejmował organizację kursu z zakresu ratowniczych technik linowych, drugi zaś przewiduje przeprowadzenie szkolenia lawinowego oraz poruszania się na skuterach śnieżnych. Szkolenia współorganizowane będą z Bieszczadzką Grupą GOPR. Działaniem trzecim, stanowiącym uzupełnienie zdobytej wiedzy praktycznej i teoretycznej, będzie doposażenie ukraińskiej służby w ratowniczy sprzęt specjalistyczny. Uczestnikami szkolenia są przedstawiciele Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy w Obwodzie Iwano - Frakiwskim, w kompetencji której leży także realizacja zadań z zakresu ratownictwa górskiego.
Podobne szkolenie odbyło się już rok temu. Było ono również finansowane przez MSZ w ramach polskiej pomocy rozwojowej. Wówczas partnerzy z Ukrainy szkolili się w zakresie zapobiegania i usuwania skutków powodzi oraz ratownictwa górskiego.
Źródło: podkarpackie.pl