Nowy Statut Gminy Ustrzyki Dolne

Od lipca będzie można tworzyć osiedla jako jednostki pomocnicze gminy. Będzie to możliwe po wejściu w życie nowego Statutu Gminy Ustrzyki Dolne, który został uchwalony na ostatniej sesji Rady Miejskiej.

O konieczności umożliwienia tworzenia osiedli pisałem już na swojej stronie w sierpniu zeszłego roku. Artykuł na ten temat jest do przeczytania w archiwum. Ten postulat znalazł się również w moim programie wyborczym i cieszę się, że udało się go zrealizować za aprobatą Radnych.

Osiedla tworzone i znoszone w drodze uchwały Rady Miejskiej. Ich organizację i zakres funkcjonowania określają odrębne statuty, uchwalone po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami lub z ich inicjatywy. Inicjatorem utworzenia osiedla mogą być mieszkańcy obszaru, który osiedle ma obejmować. Przy tworzeniu uwzględnia się przede wszystkim uwarunkowania naturalne, przestrzenne, komunikacyjne oraz istniejące więzi społeczne.  Inicjatorem tworzenia osiedli może być nie mniej niż 10% stale zamieszkujących mieszkańców planowanego osiedla. Projekt granic sporządza Burmistrz w uzgodnieniu z inicjatorami utworzenia tej jednostki.

Pracą osiedla kieruje Przewodniczący Rady Osiedla, który z tytułu pełnienia swej funkcji otrzymuje dietę. Może on uczestniczyć w sesji Rady Miejskiej, zgłaszać postulaty mieszkańców, ale nie posiada prawa udziału w głosowaniach. Do zadań Przewodniczące Rady Osiedla należy:
- organizowanie pracy Rady,
- kierowanie bieżącymi sprawami osiedla,
- utrzymywanie stałego kontaktu z organami gminy,
- kontaktowanie się z Burmistrzem w przypadkach bezpośredniego zagrożenia życia i mienia mieszkańców osiedla,
- wydawanie poleceń związanych z przestrzeganiem porządku i czystości na terenie osiedla.

Po wejściu w życie nowego Statutu zachęcam do inicjowania tworzenia osiedli w mieście. Jeszcze w tym roku ruszy- jeśli Radni wyrażą zgodę- budżet obywatelski, który będzie idealną możliwością finansowania zadań przez osiedla.