Ponad 1 milion złotych na projekt edukacyjny w naszej gminie
Otrzymaliśmy kolejne dofinansowanie w ramach programu Erasmus +. Tym razem będziemy realizować przez najbliższe 2 lata szereg spotkań, warsztatów i narzędzi dydaktycznych w Szkole Podstawowej w Ustjanowej Górnej jako część międzynarodowego projektu mNEMOpower! W ramach tego działania będziemy współpracować z organizacjami z Hiszpanii, Słowenii, Bułgarii, Serbii oraz Słowacji. Wartość inicjatywy wynosi 250 000 euro i w całości pochodzi ze środków UE.
Ogólnym celem projektu jest poprawa efektywności uczenia się dzieci w wieku 6-10 lat. Punktem wyjścia opracowania było zagadnienie zapamiętywania jako kluczowego procesu dla rozwoju wczesnoszkolnego. Oczywiste jest, że im mniej informacji, umiejętności czy dobrych nawyków przyswoją sobie uczniowie na początku edukacji, tym proces uczenia się będzie trudniejszy na dalszych etapach nauki. Myślę, że wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dzieci, które mają problem z koncentracją i zdolnością zapamiętywania mają większą szansę doświadczania frustracji z powodu dużej ilości materiałów edukacyjnych, co może wpłynąć negatywnie na poczucie własnej wartości i motywację do pracy. Nie możemy do tego doprowadzić. Obecnie, powtarzanie materiału jest jednym z zasadniczych sposobów utrwalania wiedzy. Między innymi dzięki udziałowi w tym projekcie wprowadzimy ciekawą alternatywą jaką są techniki mnemoniczne, czyli techniki sprawnego zapamiętywania, oparte na skojarzeniach i wyobraźni.
W ramach projektu będziemy pracować nad technikami nauczania skupiającymi się na rozwijaniu koncentracji uwagi u uczniów oraz zdolności zapamiętywania, aby wzmocnić ich pozytywne doświadczenie uczenia się. Założyliśmy osiągnięcie określonych rezultatów projektu. Będzie to m.in. podręcznik z dobrymi praktykami w zakresie najlepszych technik zapamiętywania wiedzy w klasie. Powstanie materiał treningowy na temat różnych metod zapamiętywania, w tym mnemonicznych map myśli. Wypracujemy zestaw narzędzi zawierający pełną metodologie nauczania jak pomóc uczniom w zapamiętywaniu materiału oraz odblokować ich potencjał poznawczy. Całość opracowań udostępnimy w formie elektronicznej jako cyfrowe źródło wiedzy, łatwo dostępne poprzez różne urządzenia komunikacji zdalnej.
Wierzę, że projekt będzie miał pozytywny wpływ na podnoszenie świadomości w zakresie aktywizacji procesów zapamiętywania wśród uczniów oraz utrwalania wiedzy w dłuższej perspektywie. Razem z pedagogami chcielibyśmy, aby wdrożenie i praktyka innowacyjnych technik nauczania wzmacniały wewnętrzne procesy mentalne uczniów, w tym odpowiedzialne za zapamiętywanie, niezależnie od przedmiotu nauczania. Przewidujemy pozytywny wpływ na zdolności zapamiętywania wśród uczniów, budowania powiązań pomiędzy różnymi dziedzinami wiedzy, a krytycznym i kreatywnym myśleniem, wzrost motywacji do poznawania procesów nauczania oraz sukcesów w osiąganiu edukacyjnych celów na obecnym i przyszłych etapach.
Ze względu na swój międzynarodowy charakter projekt odbywać się będzie w dużej mierze zdalnie. Część spotkań zaplanowanych jest w Gminie Ustrzyki Dolne, w Bułgarii i Serbii, natomiast w Hiszpanii odbędzie się kurs szkoleniowy.